Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


linux-gentoo-nagios

Nagios - dohledujeme služby

Někdy potřebujeme vědět dříve, než nám uživatel zavolá, že nám nějaká služba na serveru nefunguje. Můžeme to řešit nějakými skripty nebo použít hotové řešení. Je spousta programů, které se této oblasti věnují (nagios, zabbix, jffnms, atd. ). Pro moji potřebu mi postačí nagios. Dá se rozběhat podle potřeby s i bez mysql. Popíši zde, jak v nagiosu nastavit základní sledování služeb bez mysql.

Nastavení na serveru

Základní balíčky nagios-u se přidají do systému a vyzkoušíme si rozběhnout základní engine nagios-u. V gentoo můžeme nagios-core „přiškrtit“ pomocí USE flags, aby nepoužíval mysql:

cat >> /etc/portage/package.use << EOF
net-analyzer/nagios-core -mysql
EOF

Pak už jen přihrajeme nagios

emerge nagios nagios-plugins

nebo v debianu je přímo balíček nagiosu bez podpory mysql

apt-get install nagios-text nagios-plugins

Nastavení u "klienta" (nrpe)

Pomocí nrpe se dá na jednom serveru zajistit sledování služeb i na jiných hostech bez toho, že bychom museli na jiném hostu opět instalovat a konfigurovat celý nagios. Vlastně se ze serveru stane sběrné místo i pro ostatní sledované služby na jiných serverech. Centralizovaný sběr a vyhodnocování služeb. Pomocí balíčku nrpe se na jiném sledované hostu spustí „lehký“ klient, na kterého se „velký“ nagios připojuje a dotáže se na stav služeb „lehkého“ klienta (cpu load, ….). Komunikace proběhne po speciálním vyhraženém portu.

linux-gentoo-nagios.txt · Poslední úprava: 2013/08/06 21:41 (upraveno mimo DokuWiki)